Projektowanie schodów drewnianych

Czym się kierujemy projektując schody…:

Dla budynków jednorodzinnych minimalna szerokość użytkowa schodów drewnianych wynosi 80 cm, a maksymalna wysokość stopni nie powinna przekraczać 19 cm.

Optymalną szerokość stopnia liczy się ze wzoru 2h + s =60-65 cm, gdzie „h” to wysokość stopnia, „s” jego szerokość. Jeżeli wynik jest miedzy 60 a 65 cm znaczy to że wygodnie będzie nam sie chodziło po schodach. Związane jest to z długością średnia kroku człowieka.

Często zdarza się, że nie ma możliwości zaprojektowania optymalnej szerokości i wysokości z powodu małej ilości miejsca na schody. Wtedy zaproponować możemy schody drewniane kacze, lub schody drewniane kręte. w przypadku schodów drewnianych wachlarzowych bądź zabiegowych w linii biegu schodów, wzdłuż której to w naturalny sposób poruszamy się, powinna wynosić około 25 cm. Nie zawsze te parametry mogą być dokładnie spełnione, ale projekt zawsze jest optymalizowany by był maksymalnie doskonały.

W przypadku schodów drewnianych dywanowych (tzw schodów typu Zeta) lub schodów drewnianych półkowych ( zwane także schodami wspornikowymi) a także schodów na konstrukcji stalowej, metalowej lub schodów na konstrukcji drewnianej szczególną uwagę przywiązujemy do obliczeń statycznych, które dają nam pewność wytrzymałości konstrukcji. Obliczenia statyczne schodów drewnianych dają także wymierne pojęcie na temat ugięć lub słabych punktów, które w fazie projektowania można wyeliminować.