Niska wilgotność powietrza w zimie a drewno i zdrowie.

Wilgotność powietrza, a nasze zdrowie i oszczędność na ogrzewaniu oraz wpływ na drewno….

Gdy jest sroga zima w domach grzejemy coraz więcej obniżając wilgotność powietrza do poziomu krytycznego czyli 30% i niżej.
Taka wilgotność powoduje, alergie, kaszel, katar i inne schorzenia. 
Niska wilgotność to niższe odczucie temperatury tzn. przy temp 20 stopni i wilgotności 30 % będzie nam się wydawało zimniej niż przy 20 stopni i wilgotności prawidłowej czyli około 50 %.
Zatem zwiększając wilgotności odczucie temperatury możemy oszczędzić na ogrzewaniu.
Tak niska wilgotność powoduje zsychanie się i uszkadzanie drewna (meble, podłogi, schody) Drewno przesusza się do poziomu 6 % ( z suszarni zwykle wychodzi 8 % wilgotności)
Co zrobić?
Kupić nawilżacz powietrza na kaloryfery oraz nawilżacze parowe albo ultradźwiękowe. Pilnować aby wilgotność powietrza nie spadała nigdy poniżej 45 %.
Uwaga!
nie nawilżymy powietrza w zimie wietrząc bo zimne powietrze zawiera mało wilgoci a po ogrzaniu w domu wilgotność powietrza jeszcze bardziej spadnie i skutek jest odwrotny od zamierzonego.

Reasumując:
– jak zwiększysz ogrzewanie i nie zadbasz o wysoką wilgotność to odczucie ciepła będzie małe i będziesz musiał więcej w piecu palić, ale jak nie podniesiesz temperatury a tylko wilgotność to odczucie ciepła będzie wyższe. i oszczędzisz na ogrzewaniu.
– jak przewietrzysz w zimie dom to wilgotność powietrza spadnie a nie zwiększy się (wietrz szybko i intensywnie).
– jak wilgotność będzie poniżej 50% to dzieci i dorośli będą chorować na alergie, kaszel, katar itp. Drewno będzie pękało i kurczyło się nadmiernie (nawet to prosto z suszarni).
– w niskiej wilgotności np 30% i 20 stopni ciepła jest nam zimniej niż przy 50 % wilgotności i 18 stopniach ciepła. Także zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

A Ty? jaką masz wilgotność domu i jaką temperaturę?

 

 

Kilka dodatkowych informacji:

http://www.carel.pl/debunking-the-myths-about-humidity

http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/o-wilgoci-wilgotnosci-i-komforcie/